HOME FIRMA JAKOŚĆ METODA TRABUCCO OFERTA KONTAKT ZAMÓWIENIA
     
SIATKI PRZEPUKLINOWE Dlaczego siatki Herniamesh
T-SLING z częścią BIOSORB - PROTEZA UROLOGICZNA

Sutureless Trabucco Sublay Ventral Hernia Repair.
International Prospective Multicenter Study.

Beznapięciowa Operacja Przepuklin Brzusznych
Metodą Trabucco Bez Szwów.
Międzynarodowe, Prospektywne, Wieloośrodkowe Badanie.

International Hernia Study Group

  • Centrum zbierania danych i koordynacji
    Nowy Jork, USA
    Dr Piotr Witkowski, Columbia University
    pw2004@columbia.edu

  • City Hospital
    Catanzaro, Italy
    Dr Francesco Abbonante

  • Medical University of Gdańsk
    Gdańsk, Poland
    Prof. Z. Śledziński, W. Adamonis, M. Śmietański

  • University Hospital
    Kazań, Russia
    Prof. Igor Fiedorow

  • Surgery Clinic
    Niz, Jugoslavia
    Dr Veroljub Pejcic

  • University of Vilnius
    Vilnus, Lithuania
    Prof. K. Strupas, Dr V. Lipnickas

  • University of Vilnius
    Vilnus, Lithuania
    Prof. A. Gradauskas


    Zobacz!

 Fot. 1 powiększ (zoom)
Fot. 1
Catanzaro (Włochy) 2003
Od lewej - Dr Franco Abbonante (Włochy), Dr Veroljub Pejcik (Serbia), Dr Piotr Witkowski (USA), Dr Walenty Adamonis (Polska), Prof. Song Zhang Ma (Chiny)



We wrześniu 2003 w Catanzaro, w malowniczej miejscowości na południu Włoch doszło do pierwszego spotkania organizacyjnego międzynarodowej grupy chirurgów zainteresowanych współpracą w zakresie badania techniki operacji przepuklin brzusznych za pomocą siatki polipropylenowej układanej bez mocowania szwami. (fot. 1)

Spotkanie zoorganizował Profesor Ermanno Trabucco pomysłodawca techniki operacyjnej. Gospodarzem był też Dr Francesco Abbonante, o największym po autorze doświadczeniu w stosowaniu techniki Trabucco.

Skuteczność stosowania płaskiej siatki układanej w przestrzeni międzypowięziowej bez mocowania szwami w leczeniu przepuklin pachwinowych została już udowodniona (1-7). Za namową Profesora Trabucco, Dr Abbonante zaczął stosować specjalnie zaprojektowaną siatkę polipropylenową o pamięci płaskiego kształtu w leczeniu przepuklin brzusznych bez mocowania jej szwami. Siatka ta układana jest bez szwów w przestrzeni pod mięśniem prostym brzucha (retromuscular space) lub w przestrzeni przedotrzenowej- jeśli przepuklina położona jest bocznie. Szwami zamyka się jedynie tylną i przednią powięź powłok brzusznych. Taki sposób operacji skraca znacznie czas zabiegu, ułatwia jego wykonanie i pozwala uniknąć powikłań związanych z zakładaniem szwów takich jak dolegliwości bólowe, powstanie zbiorników płynu, czy uszkodzenie narządów trzewnych.

W czasie spotkania Dr Abbonante zaprezentował swoje wyniki leczenia 25 chorych w ten nowy sposób z okresem obserwacji 10 miesięcznym, wykazując wysoką skuteczność metody i nieobecność powikłań.

W ciągu kolejnych 2 dni uczestnicy spotkania wykonali zabiegi operacyjne nową metodą przy asyście Dr Abbonante.

W celu bardziej obiektywnej oceny technikę operacyjną postanowiono poddać wieloośrodkowemu, prospektywnemu badaniu wg wspólnego protokołu w macierzystych ośrodkach uczestników spotkania. Koordynację badania powierzono Dr Piotrowi Witkowskiemu z Kliniki Chirurgii Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

Obecnie badanie jest kontynuowane, nowe ośrodki przyłączają się i biorą udział w badaniu. Wczesne, bardzo zachęcające wyniki były prezentowane w czasie Zjazdu Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego w Pradze, w maju 2004. (fot. 2)

Szkoleniem w zakresie nowej techniki operacyjnej w Polsce zajmuje się Dr Walenty Adamonis z Kliniki Chirurgii AM w Gdańsku. Wszystkich zainteresowanych przyłączeniem się do badania lub otrzymaniem informacji na jego temat prosimy o kontakt z Dr Piotrem Witkowskim
pw2004@columbia.edu

 Fot. 2 powiększ (zoom)
Fot. 2
Praga 2004. Zjazd Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego
Od lewej - Prof. Igor Fedorov (Rosja), Dr Piotr Witkowski (USA), Dr Veroljub Pejcik (Serbia), Dr Franco Abbonante (Włochy)