BEZNAPIĘCIOWA NAPRAWA PRZEPUKLINY PACHWINOWEJ NAWROTOWEJ
KORKI - PLUG T2 i PLUG T3
W czasie naprawy przepuklin pachwinowych nawrotowych zalecane jest dojście " tylne" - od strony przestrzeni przedotrzewnowej ze względu obecność blizny w powłokach od strony przedniej oraz zmienione warunki anatomiczne wewnątrz kanału pachwinowego. Widok okolicy pachwinowej przy dojściu tylnym jest podobny do widoku w czasie operacji laparoskopowej.
Rys. 1 powiększ
Jedynie w przypadku małych przepuklin nawrotowych (<2cm) zaleca się implantację małego korka Plug T2 od strony przedniej. Korek ten ze względu na swoją budowę (obecność podstawy) lepiej wypełnia wrota przepukliny niż inne cylindryczne lub stożkowe korki bez podstawy.
Rys. 2 powiększ
Cięcie poprzeczne wykonuje się 2cm powyżej pierścienia pachwinowego głębokiego przecinając pochewkę mięśnia prostego i mięśnie skośne brzucha. Mięsień prosty odsuwa się przyśrodkowo i otwiera powięź poprzeczną uwidaczniając przestrzeń przedotrzewnową.
Rys. 3 powiększ
Następnie preparuje wśród zrostów uwidaczniając worek przepukliny.
Rys. 4 powiększ
Widok otwartej przestrzeni przedotrzewnowej. Worek przepukliny (na rysunku widoczny centralnie) centralnie, odsunięty mięsień prosty brzucha po stronie lewej.
Rys. 5 powiększ
Preparowanie worka w przestrzeni przedotrzewnowej.
Rys. 6 powiększ
Worek przepukliny otwiera się na wysokości szyi i odcina pozostawiając część obwodową worka w pachwinie.
Rys. 7 powiększ
Można zastosować drenaż obwodowej części worka, aby zapobiec powstaniu wodniaka.
Rys. 8 powiększ
|
Worek zamyka się szwem ciągłym, a wejście do kanału przepukliny zamyka się korkiem Plug T2.
Rys. 9 powiększ
Worek przepuklinowy zamknięty po stronie otrzewnej, widoczne wrota przepukliny nawrotowej prostej, usunięto szwy po poprzednim zabiegu.
Rys. 10 powiększ
Cztery szwy zakłada się wokół wrót przepukliny, od strony wewnętrzej na zewnątrz.
Rys. 11 powiększ
Końcówki tych szwów przeprowadza się przez podstawę korka Plug T2.
Rys. 12 powiększ
Dwa sposoby zakładania szwów mocujących korek Plug T2.
Rys. 13 powiększ
Szwy dociąga się i zawiązuje po ułożeniu korka we wrotach przepukliny. Można założyć dodatkowe szwy w celu pewniejszego umocowania korka.
Rys. 14 powiększ
W przypadku przepukliny nawrotowej skośnej również można założyć korek Plug T2 w podobny sposób, lecz nacinając jego podstawę tak, aby przepuszczała powrózek nasienny.
Rys. 15 powiększ
W przypadku przepukliny nawrotowej prostej, gdy cała tylna ściana kanału pachwinowego jest osłabiona, implantuje się korek Plug T3 - o szerokiej podstawie, w ten sam sposób, co korek Plug T2.
Rys. 16 powiększ
Do umocowania szerokiej podstawy korka Plug T3 do tylnej ściany kanału można użyć szwów lub staplera z klipsami.
Rys. 17 powiększ
Podobnie, w przypadku przepukliny nawrotowej skośnej implantuje się korek Plug T3, gdy trzeba wzmocnić całą tylną ścianę kanału pachwinowego.
Rys. 18 powiększ
|