OPERACJA PRZEPUKLINY PACHWINOWEJ "OLBRZYMIEJ" - PRZEBIEGAJĄCEJ Z CAŁKOWITYM UBYTKIEM TYLNEJ ŚCIANY KANAŁU PACHWINOWEGO.
SIATKI - HERTRA 1, 2 lub 2A oraz MESH T5 (KIT 5 lub 6)
Wskazania
- Przepukliny z ubytkiem całej tylnej ściany kanału pachwinowego.
Pod kontrolą wzroku układa się dwie protezy Mesh T5 i Hertra 1,2 lub 2a mocując szwami wzajemnie do siebie. Protezy dzięki swojej sztywności leżą płasko, nie zwijają się i nie zaginają.
Opis techniki chirurgicznej
Rys. 1 powiększ
Przestrzeń przedotrzewnową otwiera się przez rozcięcie powięzi poprzecznej. Szew U przeprowadza się (np. przy pomocy igły Revendina) przez tkanki w okolicy guzka łonowego i część protezy, która będzie leżeć w tej okolicy (rys 1). Podobnie przeprowadza się drugi szew U przez siatkę Mesh T5 w okolicy otworu na powrózek nasienny. Następnie pociągając za szew wciąga się róg protezy do przestrzeni przedotrzewnowej (rys 2).
Rys. 2
|
Rys. 3 powiększ
W dalszej kolejności zaszywa się powięź poprzeczną nad siatką Mesh T5, układa się protezę Hertra 1, 2 lub 2a na tylnej ścianie kanału pachwinowego i po przeprowadzeniu przez nią szwów biegnących od protezy Mesh T5 zawiązuje się je bez napięcia, co wystarczająco stabilizuje siatki (rys 3). Odległość między protezami reguluje się napięciem tych szwów. Proteza Mesh T5 zachodzi dalej w kierunku guzka łonowego, co dodatkowo zabezpiecza przed nawrotem (rys 4a, b). Rozcięgno mięśnia skośnego zewnętrznego zamyka się szwami pod powrózkiem nasiennym (dokładny opis w folderze dla przepuklin prostych i małych skośnych- siatka Hertra 1,2 lub 2a).
|
Rys. 4 powiększ (po lewej 4a, po prawej 4b) |
|