OPERACJA PRZEPUKLINY UDOWEJ
Przepukliny udowe:
W przypadku, gdy wrota przepukliny są mniejsze niż 1cm, wystarczy włożenie złożonej w kształt parasolki siatki Flat Plug T1 i przyszycie jej kilkoma szwami pojedynczymi wokół wrót.
Rys. 1 powiększ
W przypadku przepuklin większych kanał udowy rozszerza się palcem, a następnie zakłada się szwy wokół pierścienia zewnętrznego kanału udowego. Drugi koniec szwów przeciąga się przez podstawę korka Plug T2, który umieszcza się we wrotach przepukliny częścią stożkową w stronę kanału. Następnie szwy dociąga się i zawiązuje.
Rys. 2 powiększ
W razie konieczności za brzeg siatki zakłada się dodatkowe szwy mocujące korek Plug T2.
Rys. 3 powiększ
W przypadku przepukliny uwięźniętej zaleca się dojście tylne (przedotrzewnowe) lub pachwinowe. W dojściu tylnym poszerzony kanał udowy zwęża się zszywając pasmo biodrowo- łonowe z więzadłem Coopera lub w pierścieniu głębokim kanału udowego umieszcza się korek Plug T2.
Rys. 4 powiększ
|
W dojściu pachwinowym otwiera się tylną ścianę kanału pachwinowego i worek przepukliny. Worek przepuklinowy odprowadza się lub redukuje. Wrota kanału udowego zamyka się korkiem T2 w sposób typowy jak wyżej.
Rys. 5 powiększ
W przypadku przepukliny uwięźniętej z dojścia pachwinowego otwiera się tylną ścianę kanału pachwinowego i worek przepukliny. W razie konieczności wykonuje się resekcje martwiczej części jelita.
Rys. 6 powiększ
Po zaopatrzeniu i odprowadzaniu uwięzłych narządów do jamy brzusznej tylną ścianę kanału pachwinowego zamyka się szwem, a następnie pierścień kanału udowego naprawia się wypełniając go korkiem Plug T2. Na rysunku klem Kellego unosi więzadło pachwinowe ukazując przestrzeń kanału udowego.
Rys. 7 powiększ
|