HOME FIRMA JAKOŚĆ METODA TRABUCCO OFERTA KONTAKT ZAMÓWIENIA
     
Metoda Trabucco - opis ogólny
OPERACJE PRZEPUKLINY PACHWINOWEJ: PROSTEJ I MAŁEJ SKOŚNEJ Skośnej Olbrzymiej
OPERACJE PRZEPUKLINY: Udowej Nawrotowej Brzusznej

OPERACJA PROSTYCH LUB MAŁYCH SKOŚNYCH PRZEPUKLIN PACHWINOWYCH METODĄ TRABUCCO

SIATKA HERTRA 1, 2 lub 2a

Najprostszy, najszybszy, skuteczny zabieg naprawczy tego typu przepukliny pachwinowej!!!

 Rys. 1 powiększ

Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym, zewnątrz lub podoponowym albo ogólnym. Cięcie skórne wykonuje się poprzecznie, na długości 5-6 cm, 1cm poniżej pierścienia pachwinowego głębokiego. Cięcie takie daje lepszy efekt kosmetyczny oraz lepszy wgląd w ranę niż cięcie skośne- równoległe do więzadła pachwinowego (rys 1).

 Rys. 2 powiększ

 Rys. 3 powiększ

Worek przepuklinowy preparuje się w sposób typowy i zagłabia do jamy otrzewnowej lub w przypadku, gdy jest on długi odcina się go na wysokości jego szyi. Część obwodową worka w tym przypadku pozostawia się w powrózku nasiennym unikając preparowania w obrębie powrózka i ryzyka uszkodzenia naczyń jądrowych (rys 4).

 Rys. 4 powiększ

 Rys. 5 powiększ

Po zagłobieniu worka rozstęp w tylnej ścianie kanału pachwinowego zaszywa się szwem ciągłym, bez napięcia, zbliżając jedynie brzegi rozstępu. Warstwa ta będzie tworzyć płaszczyznę, na której następnie układa się gotową, ukształtowaną siatkę Hertra (Rys. 5 - przepuklina mała skośna, Rys. 6 - przepuklina prosta).

 Rys. 6 powiększ



 Rys. 7 powiększ

Przestrzeń kanału pachwinowego stanowi jakby "naturalne pudełko" (ingunal box), w którym zamknięta, płaska, odpowiednio sztywna i domodelowana siatka Hertra nie ma możliwości przesuwania się lub migracji - nie jest więc potrzebne stosowanie szwów do jej mocowania. Proteza ta razem z blizną łącznotkankową powstającą na jej szkielecie stanowią pewny, stabilny element naprawczy przepukliny pachwinowej zapobiegający nawrotowi (rys 7 i rys 8).

 Rys. 8 powiększ

 Rys. 9 powiększ

Protezy Hertra 1,2 lub 2a mają odpowiedni rodzaj splotu, sztywność i pamięć płaskiego kształtu. Po ułożeniu nie zwijają się, nie zaginają lecz płasko przylegają do tylnej ściany kanału pachwinowego.

 Rys. 10 powiększ

 Rys. 11 powiększ

Po ułożeniu protezy Hertra "pudełko" (ingunal box) zamyka się nad siatką, ale pod powrózkiem nasiennym, zbliżając brzegi rozcięgna mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha szwami pojedynczymi, nieropuszczalnymi, powrózek przemieszczając podskórnie. W ten sposób potencjalne miejsce powstania przepukliny pokryte jest przez potrójną warstwę zabezpieczającą- tj przez (1) tylną ścianę kanału pachwinowego, (2) siatkę i (3) rozcięgno mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha (rys 12).

 Rys. 12 powiększ

Zabieg kończy szew śródskórny rozpuszczalny i plasterki skórne.

Jeśli nie zostały podane silne leki sedatywne chory samodzielnie może się ubrać, zjeść posiłek i udać się do domu w 2-3 godziny po zabiegu. Może przyjmować doustne leki przeciwbólowe, jeśli czuje taką potrzebę. Zachęca się go do chodzenia, co przyśpiesza rekonwalestencję ograniczając jedynie dźwiganie do 10 kg przez pierwsze 2 tygodnie. Po tym czasie chory może wrócić do pracy umysłowej, a po 4 tygodniach do ciężkiej pracy fizycznej.